Rakip Analizi Hizmeti

Rakip Analiz Raporu

Rakip Analizi Hizmeti
 

İster bir başlangıç isterse köklü bir şirket olun, rakiplerinizi tanımak, iş planınız için değerli bilgiler sağlayabilir. Rekabetçi bir analiz oluşturmak zaman ve sabır gerektirir, ancak piyasayı içten dışa bilmenize ve kendi işiniz hakkında da çok şey öğrenmenize olanak sağlar. Kısacası Rakip analizi hizmeti, rakiplerinizin güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve değerlendirmek olarak açıklanabilir. Bu elde edeceğiniz bilgiler daha sonra şirketinizin çabalarını geliştirmek ve avantajlardan yararlanmak için kullanılmalıdır. Pazarlama planınızın önemli bir parçası olmalıdır, aksi halde dipsiz kuyularda merdivensiz dolaşıyorsunuz demektir. Pazarlama olmadan ürününüzü benzersiz kılan şeyin ne olduğunu asla bilemezsiniz.
 

Rekabetçi istihbaratta toplanan tüm bilgiler yasal ve etik olarak elde edilir ve kamuya açık bilgilerden alınır. Hem kısa hem de uzun vadeli stratejiler için farklı rekabet analizi uygulamaları vardır ve bir şirketin her bir fonksiyonel alanına farklı şekilde uygulanabilir.

 

İş Stratejisini Ayarlamak
 

Rakipleriniz, yeni müşterileri çekmek için kullandıkları politika, uygulamalar ve zayıf yönleri hakkında ayrıntılı bilgi edindikten sonra kendi stratejinizi geliştirebilirsiniz. Bu analiz sayesinde pazarın nerede eksik olduğunu ve nerede fazla tedarik edildiğini anlayacaksınız. Toplanılan bilgiler şirketinizle kıyaslamak için üç kategoriye ayrılabilir. Birincisi neyi daha iyi yapıyorlar, ikincisi neyi daha kötü yapıyorlar, üçüncüsü neyi aynı şekilde yapıyorlar.

Rekabetin sizi aştığını düşündüğünüz belirli bir alan varsa bu daha düşük fiyatlandırma, daha hızlı müşteri hizmetleri veya daha iyi bir e-ticaret sitesi olabilir. Bunu onlardan öğrenin ve ayarlamalar yapıp yapamayacağınıza bakın. Öte yandan, rekabetin nerede zayıf olduğunu görürseniz, bu bilgiyi kendi yararınıza kullanın ve kimseyle paylaşmayın. Örneğin, ürünlerinizde daha iyi bir iade politikasına veya daha fazla çeşitliğe sahip olabilirsiniz, bu nedenle bu özellikleri kendi pazarlama tekniklerinizde uyguladığınızdan emin olmalısınız. Kendinizi rekabete eşit gördüğünüz yerde avantaj elde edebileceğiniz yollar düşünün. Rekabet analizi, şirketinize rekabetiniz hakkında değerli bilgiler verir. Rakiplerinizin kim olduğu, hangi ürün veya hizmeti sağladıkları ve nerede eksik oldukları konusunda bilgi sahibi olmak, kendi iş performansınızı iyileştirmenize ve uzun vadede öne geçmenize yardımcı olacaktır.
 

Pazarlamada Rekabet Analizi Neden Önemlidir?
 

Rekabetçi istihbarat toplamak ve rekabetçi bir analiz yapmak, her pazarlamacının stratejisinin bir parçası olmalıdır. Bu uygulama bir işletmeye zaman ve para dahil birçok kaynaktan tasarruf sağlayabilir. Şirketler bu bilgileri rakiplerine karşı rekabet kıyaslaması yapmak için kullanabilir. Sektörlerindeki diğer şirketler için hangi stratejilerin işe yaradığını ve nelerin başarısız olduğunu görmek için öğrenebilirler. Pazarlama uygulamalarının bu çapraz incelemesi, pazarlamacıların iş tekliflerini rakiplerinin tekliflerinden daha etkili bir şekilde ayırt etmelerine de olanak tanır.
 

Ticari pazar araştırması tekliflerimiz ve farklılaşmanıza ve yeni pazarlara girmenize nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.